Kredyt konsumencki – pożyczasz pieniądze, na co tylko chcesz

Kredyty konsumenckie to najbardziej popularny rodzaj kredytów. Można je stosunkowo łatwo uzyskać nawet bez większych formalności, a otrzymaną kwotę przeznaczyć na dowolne wydatki:

  • wyjazd na wakacje,
  • umeblowanie mieszkania,
  • wyjście na koncert,
  • skok na bungee,
  • czy dołożenie do zakupu auta.

Jak widać, może to być dowolny cel, wszystko zależy od tego, na co Ty chcesz przeznaczyć dodatkowy budżet. Aby otrzymać kredyt konsumencki, niekoniecznie trzeba osobiście stawić się w oddziale wybranego banku.

Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia zawieranie umów przez internet – taką możliwość daje konsumentom obecnie obowiązujące prawo bankowe i rozwój technologii bezpieczeństwa w sieci. Dzięki tej możliwości -otrzymania kredytu bez wychodzenia z domu – kredyty konsumenckie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i oszczędność czasu, które to zalety doceniają użytkownicy internetu na całym świecie.

Wirtualne kredytowanie może jednak mieć tyle samo zalet, co wad. Łatwość uzyskania kredytu jest kusząca, dlatego bierzemy pożyczki na potęgę, a problemy pojawiają się dopiero później.

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy kredytowej warto więc zrobić rachunek sumienia i przeanalizować domowy budżet, aby stwierdzić, czy tego kredytu na pewno potrzebujemy i czy będziemy w stanie go spłacać bez zbytniego obciążania portfela.

Musisz mieć zdolność kredytową

Oczywiście fakt łatwej dostępności do kredytów konsumenckich nie oznacza, że każdy bez problemu może je otrzymać. Choć każdy bank ma nieco inne metody weryfikacji i sposoby wyliczania zdolności kredytowej, zasada przyznawania kredytów konsumenckich jest dość podobna.

  • Kredyt konsumencki może otrzymać wyłącznie osoba pełnoletnia, która ukończyła 18 lat. Niektóre banki i firmy pożyczkowe przyznają jednak kredyty tylko tym osobom, które ukończyły 21 lat. Istotna jest również górna granica wieku w wielu placówkach, waha się ona między 55 a 75 rokiem życia.
  • Drugim ważnym aspektem podczas badania zdolności kredytowej, jest źródło zatrudnienia. W tym przypadku nie ma co się łudzić, że osoba bez źródła dochodu i comiesięcznych wpływów na konto otrzyma kredyt konsumencki. Bank nie przyzna kredytu osobie, której sytuacja życiowa i zawodowa stwarza ryzyko, że pożyczone pieniądze nie będą spłacane w terminie.

Bez dobrej historii kredytowej nie dostaniesz pożyczki

Trzecim ważnym punktem na drodze do uzyskania kredytu konsumenckiego, jest sprawdzanie historii kredytowej osoby wnioskującej o kredyt.

Jeśli masz w tym zakresie czyste konto i do tej pory wszystkie swoje zobowiązania spłacałeś w terminie, raczej nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem kredytu konsumenckiego. Natomiast osoby, które mają nieciekawą historię w BIK czy w KRD muszą liczyć się z tym, że nie otrzymają kredytu konsumenckiego.

Dotyczy to zarówno osób, które mają nieuregulowane bieżące płatności, jak i takich, które kiedyś nieterminowo spłacały swoje zobowiązania, ale obecnie mają wszystko uregulowane. Jak widać, nawet kilka nieterminowo uregulowanych rat w dalekiej przyszłości mocno rzutuje na naszą wiarygodność przed instytucjami finansowymi.

Dlatego w sytuacji, w której masz jakieś negatywne wpisy w historii kredytowej, możesz się zwrócić z prośbą o wyczyszczenie jej przez złożeniem wniosku o kredyt – ale ta procedura trwa kilka miesięcy.

Kredyt może być przyznany bez konkretnego celu

Kredyty konsumenckie w odróżnieniu od kredytów przeznaczonych na konkretny cel można wziąć na dowolny cel, dosłownie na wszystko, na co się chce. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy potrzebna jest większa gotówka na nieprzewidziane wydatki lub na wymarzone wakacje czy meble do kuchni.

Trzeba jednak pamiętać, że kredyty konsumenckie, ze względu na niedługi okres kredytowania, są produktem dość drogim (w porównaniu do kredytów hipotecznych, których oprocentowanie jest zdecydowanie niższe).

Co więcej, na kredytobiorcę czyhają różnego rodzaju pułapki, z których istnienia często nie zdaje sobie sprawy. Konsumenta zwykle interesuje jak najszybsze otrzymanie gotówki oraz wiedza na temat wysokości rat do miesięcznej spłaty. Tymczasem warto zwrócić uwagę także na inne parametry, które mogą się różnić w zależności od banku, a mieć znaczący wpływ na ogólny koszt kredytu.

Porównaj oprocentowanie kilku ofert kredytowych

Wybierając kredyt konsumencki zwróć uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Pożyczki i kredyty gotówkowe to zdecydowanie droższa opcja niż na przykład limit odnawialny w koncie. W zależności od banku oprocentowanie aktualnie waha się od 5 do nawet 19 procent.

Przy czym można w dużym uproszczeniu stwierdzić, że im niższe oprocentowanie, tym więcej formalności i dodatkowych procedur podczas ubiegania się o pozytywną decyzję kredytową.

W tym przypadku zdecydowanie warto porównać co najmniej kilka ofert różnych banków, bo może się okazać, że kredyt, który jest na pierwszy rzut oka korzystny, może mieć w innych bankach kilka tańszych odpowiedników. Porównanie możesz uzyskać dzięki rankingom i wyszukiwarkom, które w szybki i przystępny sposób pomogą Ci w zestawieniu aktualnych ofert kredytowych.

Wcześniejsza spłata – z opłatami czy bez?

Warto też sprawdzić, czy pożyczka konsumencka ma w zapisie umowy, jej warunkach, możliwość wcześniejszej spłaty i czy w związku z tym w momencie uregulowania zobowiązania zamykasz finalnie kontrakt o kredyt? Z punktu widzenia banku jest to oczywiście niekorzystne, gdyż traci on wtedy część zysków z odsetek.

W wielu bankach istnieje możliwość wcześniejszej spłaty całości lub części zobowiązania, dzięki czemu całkowity koszt kredytu jest niższy. Trzeba jednak sprawdzić, czy bank nie pobiera za wcześniejszą spłatę dodatkowych opłat – taka informacja też powinna się znaleźć w umowie kredytu.

Całkiem sporo banków umożliwia też wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat na pewien krótki czas (np. miesiąc lub trzy miesiące). To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy kredytobiorca ma chwilowe problemy finansowe i może nie mieć środków na spłatę swoich zobowiązań w jakimś przedziale czasowym.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wakacji kredytowych wydłużamy sobie okres kredytowania o taki czas, na jaki bierzemy sobie wolne od raty.

Ostrożnie z przekredytowaniem

Kredyt indywidualny można dość łatwo uzyskać, z czego kredytobiorcy bardzo chętnie korzystają, bo oszczędzają wówczas czas i załatwiają pożyczkę szybko i wygodnie. Niestety wiele osób przecenia swoje możliwości finansowe i bierze kilka kredytów w jednym lub w kilku bankach.

Pojedyncza rata zwykle nie jest wysoka, przez co chętnie sięgamy po kolejne produkty kredytowe. Łączna suma rat może być już jednak sporym obciążeniem dla domowego budżetu. A to prosta droga do wpadnięcia w typową pętlę zadłużenia, z której później trudno się wydostać.

Kredyty konsumenckie są łatwo dostępne, ale to nie oznacza, że należy je brać bez uzasadnionej potrzeby i trzeba mieć zawsze na uwadze zarówno własne możliwości finansowe, jak i warunki oferowane przez banki.